TAKO SU TO (G)RADILI NAŠI STARI

26. travnja 2024. godine učenici petih i šestih razreda proveli su u ueđivanju maslinika i autohtonog mediteranskog vrta koji će krasiti okoliš naše škole.

Još u prosincu prošle godine posjetio nas je g.  Miran Križanić iz udruge Dragodid koji je učenicima prezentirao gradnju suhozida. Za naše je novine rekao: "Još nas je krajem prošle godine škola pozvala da sudjelujemo u projektu uređenja, pa smo tako teorijski dio o suhozidnim krajolicima i poljoprivrednim funkcijama suhozida učenicima predstavili još tijekom hladnijih dana, kako bismo čim zatopli, krenuli u akciju!"

Teren nas je dočekao već pripremljen, a pravilni benkovački kamen omogućio je učenicima proces učenja bez većih poteškoća. Kaskadni podzid koji će pridržavati tlo budućeg mediteranskog vrta i služiti kao tribina dječjeg igrališta gradio se munjevitom brzinom, no  dovoljno pažljivo. Nošenje kamena i gradnja bila je užitak za učenike koji su jedva dočekali nastavu na otvorenom! Nakon kratkog uvoda, učenici su spremno prionuli na posao premještanja kamena sa hrpe, lomljenja kamena, pripreme terena za postavljanje kamena premještanjem suvišne zemlje te postavljanjem kamena te oblikovanjem suhozida. Ovaj projekt planiran je kao dugoročan te će se nastaviti sa učenicima kroz narednu godinu.

Fotografije naših učenika i grdanje suhozida možete pogledati na sljedećem linku:

objavio: Leana Tudorović   datum: 25. 5. 2024.

« Rujan 2024 »