U UTROBI VELEBITA

Na Dan učitelja nismo sjedili u razredima, već je cijela škola otputovala na terensku nastavu. Bez iznimke svi smo hrabro zakoračili u utrobu Velebita. Ove smo godine posjetili Cerovačke špilje.

Cerovačke špilje otkrivene su 1913. godine prilikom trasiranja i izgradnje željezničke pruge Zagreb - Split. Ime Cerovačke dobile su po Cerovcu, prvoj željezničkoj postaji od Gračaca prema Kninu. Otkrivene su tri špilje, Donja, Srednja i Gornja i do danas je istraženo 4.365 metara njihove unutrašnjosti.

Cerovačke špilje u prapovijesti su služile kao sklonište, najprije divljim životinjama, od kojih je najstrašnija bila špiljski medvjed, a onda i ljudima. Arheolozi su u njima pronašli materijalne ostatke ličkih Japoda, Ilirskog naroda koji je nastanjivao Liku u posljednjem tisućljeću prije Krista. Čini se da su Cerovačke špilje Japodima služile kao smočnice u kojima se čuvala hrana.

Špilje su nas oduševile. U njihovim stalaktitima i stalagmitima vidjeli smo neobične likove. Bio je tu sveti Nikola, hrvatski kralj Tomislav ili Zvonimir, nismo se mogli dogovoriti, kameni svatovi, zmajevi, dupini, dvorci i katedrale.

Iako je većini ovo bio prvi posjet špiljama, odlučili smo da sigurno neće biti posljednij.

Ovim putem se zahvaljujemo Općini i njenom načelniku g. Zvonimiru Mijiću, bez čije pomoći posjet djece naše škole ne bi mogao biti realiziran.

objavio: Leana Tudorović   datum: 8. 10. 2023.

U UTROBI VELEBITA

objavio: Leana Tudorović   datum: 8. 10. 2023.