KOCKA JE BAČENA

U petak, 12. travnja 2024. posjetili smo Zavičajni muzej Benkovac. Tamo su nas dočekali ravnatelj muzeja g. Marin Ćurković sa svojim suradnicima g. Matom Ćurkovićem i gđom. Martom Bulić te nas proveli kroz interaktivni postav muzeja gdje smo naučili mnogo o povijesti našeg zavičaja.

U Zavičajnom muzeju Benkovac trenutno gostuje izložba Muzeja antičkog stakla iz Zadra „Kocka je bačena“. Izložba je to o društvenim igrama starog vijeka koje je moguće i zaigrati. Da bi sve bilo po pravilima pobrinuli su se ravnatelj Muzeja antičkog stakla dr. sc. Hrvoje Manenica te muzejski savjetnik dr. sc. Berislav Štefanac i muzejska pedagoginja gđa. Petra Govorčin. Oni su nam objasnili pravila igara, a onda i pazili da se ta pravila poštuju.

Čekala nas je još i šetnja po Asseriji. Svi smo već ondje bili, ali šetnja uz stručno vodstvo g. Marina Ćurkovića nešto je sasvim drugo. Prošetali smo tako ulicama liburnskog i rimskog grada, odmorili se u rimskoj kući, pjevali na rimskom forumu, zavirili u rimske trgovine i slavodobitno prošli ispod Trajanovog slavoluka i dogovorili neke nove suradnje.

„Kocka je bačena“ slavna je rečenica rimskog vojskovođe Cezara nakon njegovog prelaza preko rijeke Rubikon. Nakon toga nije bilo povratka na staro. „Kocka je bačena „ i nema povratka na staro! „Kocka je bačena“ i mi već sad željno čekamo novo druženje sa Zavičajnim muzejom Benkovac.

Ujedno se zahvaljujemo g. Vanji Čvrljku, direktoru TZ Ravnih kotara i g. Zvonimiru Mijiću, načelniku Općine Lišane Ostrovičke bez čije pomoći ovaj susret ne bi bilo moguć.

Kako smo se zabavljali, pogledajte klikom na linka:

objavio: Leana Tudorović   datum: 15. 4. 2024.

KOCKA JE BAČENA

Kako smo se zabavljali, pogledajte klikom na linka:

objavio: Leana Tudorović   datum: 15. 4. 2024.